niedziela, 7 września 2014

'gdy włosy wypadają szybciej...'

oryginał ©

Do napisania dzisiejszego postu skłoniło mnie kilka istotnych faktów. Przede wszystkim obserwacje włosów na swoim własnym przykładzie a co najważniejsze - prośba czytelniczki. Pewnie większość z was zauważyła, że już na początku jesieni wypada coraz to większa ilość włosów. Jest to normalne, pod warunkiem, że ilość wypadających włosów nie przekracza 200 dziennie. Jesienne łysienie nie powinno być powodem do niepokoju o ile trwa krótko. Jeżeli po pewnym czasie nasilenie wzrośnie, zamiast się zmniejszyć - powinnyśmy podjąć kilka kroków zapobiegawczych. 

Najlepszym i najprostszym sposobem na wzmocnienie włosów jest ich podcięcie. Czytelników doszukujących się absurdu w powyższym stwierdzeniu wyprowadzam z błędu - nie, nie chodzi o to, że podcięcie wzmocni cebulki. Podcinając włosy pozbędziemy się zniszczonych końców, które w trakcie rozczesywania powodują wypadanie włosów.

Staraj się przebywać dużo na świeżym powietrzu - i nie mam tu na myśli spacerów w pobliskim, miejskim parku, w którym mimo zieleni i tak nawdychasz się spalin - postaraj się wyjechać za miasto. Czyste powietrze pozytywnie wpłynie nie tylko na cebulki włosów, ale i uśpione upojnym lenistwem lata komórki mózgowe... a październik, drodzy studenci - tuż tuż!

Bardzo istotna jest dieta. Uzupełniona w nienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, oliwki, pestki ze słonecznika i dyni, suszone owoce), białko rybie i witaminy z pewnością zaprocentuje. Mrożone owoce również posiadają wartości odżywcze. Dodatkowa suplementacja w postaci skrzypu polnego, pokrzywy i drożdży również mile widziana. Pamiętajcie, żeby nie przesadzić - tabletki możemy przyjmować nie dłużej niż 4 miesiące. Należy ograniczyć kawę, wodę mineralną, a zastąpić je świeżymi sokami z warzyw i owoców. Zamiast słodyczy i fastfoodów należy postawić na zbilansowane posiłki, które dostarczą organizmowi odpowiednich składników odżywczych.

Kolejny punkt - odpowiednia pielęgnacja. Nadmiernie wypadające włosy należy traktować nader delikatnie. Pobudzanie krążenia skóry głowy jest niezwykle istotne. I nie mam tu na myśli gwałtownego szorowania skóry głowy pazurami, tylko zaopatrzenie się w odpowiednie kosmetyki. Dzisiejszy rynek oferuje mnóstwo preparatów na bazie mięty pieprzowej, kofeiny, papryki, rozmarynu czy substancji farmakologicznych mających na celu pobudzenie krążenia. Przed kuracją wzmacniającą należy dokładnie oczyścić naskórek głowy z wszelkich zanieczyszczeń - można to zrobić samemu w domu z pomocą peelingów przeznaczonych do skóry głowy, lotionów czy toników lub po prostu udać się do odpowiedniego gabinetu trychologicznego / kosmetologicznego. 

Podobnie jak na jesień - włosy mogą zareagować wypadaniem na wiele innych czynników. Może być to stres, depresja, problemy z tarczycą, rekonwalescencja po narkozie. Należy pamiętać, że wypadanie włosów może wystąpić z efektem opóźnienia, czyli nawet kilka miesięcy po traumatycznym wydarzeniu, grypie, którą przebyliśmy pół roku wcześniej czy stresie w pracy. W postawieniu odpowiedniej diagnozy pomocne są badania takie jak morfologia, oznaczenie poziomu żelaza, magnezu i wapnia we krwi, stężenie hormonów tarczycy, WR. Gdy łysienie ma związek z chorobami, pomocny może okazać się endokrynolog, internista lub gastrolog.

A oto moja dzisiejsza porcja witamin :)

1 komentarz :

  1. piękna porcja witamin! właśnie już zauważyłam po moich włosach- idzie jesień ;-)

    OdpowiedzUsuń