niedziela, 17 stycznia 2016

Sposoby na dłuższe rzęsy

Matka natura w przypadku rzęs popełniła nie lada pomyłkę - jeśli nie wiecie o co chodzi, przyjrzyjcie się rzęsom swoich mężczyzn, albo kolegów z pracy/szkoły/uczelni. Na kogo nie spojrzę, ten ma dłuższe i gęstsze rzęsy ode mnie. Gdzie tu logika? Skąd określenie zalotnego trzepotania rzęs, stosowane głównie w odniesieniu do nas, kobiet? To mężczyźni powinni trzepotać zalotnie rzęsiskami, przynajmniej mają czym. 
Matka natura zaopatrzyła nas w rzęsy dla ochrony wrażliwej gałki ocznej przed owadami, cząstkami brudu, kurzem i roztoczami. Te ostatnie co prawda stale żyją na włoskach wokół oka, ale nie są dla nas zagrożeniem. Według niektórych źródeł powinniśmy cieszyć się tym faktem, ponieważ roztocza żywią się zanieczyszczeniami u ujścia meszków włosowych, dzięki czemu wydłuża się cykl życia rzęs. Posiadają one taką samą wrażliwość jak wąsy u kota, reagują na najdrobniejsze bodźce, wywołując obronny odruch zamknięcia się powiek. Mają identyczną budowę jak włosy - składają się z cebulki i włosa właściwego. Składają się w 97% z keratyny i w 3% z wody- dokładnie tak, jak pozostałe włosy na naszym ciele. Rzęsy występują tylko u ssaków. Krowom, koniom czy sarnom możemy ich nawet pozazdrościć.

Na górnej powiece rośnie od 150 do 250 włosków, na dolnej od 50 do 150. Naturalna żywotność rzęs wynosi od 3 do 5 tygodni. Po wypadnięciu rzęsy następuje wzrost nowej. Za ich długość odpowiada głównie genetyka, jeśli jeden z rodziców ma okazałe rzęsy, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że przekaże to szczęście dziecku. Jest to bowiem jedna z cech zaliczanych w genetyce do dominujących. Rzęsy mierzą przeciętnie 10 mm, rekordowa odnotowana długość wynosi jednak 6,4 cm co kwalifikuje się oczywiście jako biologiczna anomalia. Rzęsy powieki górnej są dłuższe (8-12 mm) od rzęs powieki dolnej (6-8 mm).

Znane wszystkim przysłowie mówi, że oczy są zwierciadłem duszy. Za jego ramę trzeba więc uznać rzęsy. Długie, gęste i absolutnie czarne są uważane za nieodzowny atrybut kobiecego piękna. To tłumaczy rosnącą z roku na rok popularność wszelkich metod sztucznego przedłużania rzęs. W kulturze współczesnej ich rola jest trudna do przecenienia o czym świadczy fakt, że producenci maskary, nastawieni tylko i wyłącznie na tymczasowe zwiększenie objętości rzęs, generują ponad 5 mld dolarów każdego roku! Jednakże to krótkotrwałe i tymczasowe zwiększenie objętości i długości włosków niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Czynniki, które negatywnie wpływają na kondycje rzęs to:
- maskary
- mocne pocieranie podczas usuwania makijażu
- przyciemnianie henną
- przewlekłe choroby i osłabiona kondycja organizmu

Z uwagi na szkodliwe działanie kosmetyków do makijażu warto pamiętać o demakijażu za pomocą płatków kosmetycznych nasączonych odpowiednim płynem. Należy przyłożyć płatek na 10 sekund i delikatnie ściągnąć makijaż. Dzięki temu rzęsy będą mocne i gotowe na przyjęcie substancji odżywczych.

Do wzrostu potrzebują: 

- peptydów, 
- mikroelementów, 
- witamin. 

Substancje te można dostarczyć aplikując odżywkę, której aktywne substancje docierają do cebulek rzęs oraz brwi i stymulują wzrost, a także wzmacniają włoski.


SPOSOBY NA DŁUŻSZE RZĘSY

OLEJEK RYCYNOWY - pozyskiwany jest z jednej z najbardziej niebezpiecznych roślin świata, rącznika pospolitego. Roślina ta zawiera rycynę, białko o właściwościach toksycznych, którego największe stężenie znajduje się w nasionach. Zjedzenie przez człowieka zaledwie kilku ziarenek potrafi zabić w ciągu 2 dni - rycyna niszczy po kolei wszystkie narządy wewnętrzne. To właśnie rycyną ktoś chciał także otruć prezydenta Obamę czy burmistrza Nowego Yorku. Co ciekawe, mimo, że roślina pochodzi z Afryki, można ją spotkać także w Polsce. Niektórzy rącznik pospolity traktują jako roślinę ozdobną - w zeszłym roku Świnouście w ten sposób ozdabiało swoje klomby.

Sam olejek nie jest trujący. Pozyskiwany jest poprzez wyciskanie oleju z nasion na zimno, który następnie poddaje się procesowi wygotowania w wodzie, dzięki czemu następuje rozkład substancji trujących.

O dobroczynnych właściwościach olejku rycynowego słyszała zapewne niejedna z Was. Stosowały go już nasze babcie, w przeświadczeniu, że regularnie stosowany zagęści, wydłuży i wzmocni ramę naszych oczu. Sama wielokrotnie przymierzałam się do regularnej kuracji, ale nigdy nie trwała ona dłużej niż półtora tygodnia, a to za sprawą tego, że pomimo wszelkich starań właściwej jego aplikacji, kończyło się na spływaniu substancji wgłąb oka i dosłownym zaburzaniu procesu mojego widzenia. 

PRZEDŁUŻANIE RZĘS - metod wykonywania tego zabiegu jest sporo, osobiście słyszałam o 1:1, 2:1, 3:1 itp. Od tego, jakich włosków używamy, zależy cena przedłużania rzęs. Po wykonaniu małego researchu, dowiedziałam się, że jak dotąd najdroższym materiałem na rynku rzęsowym są rzęsy z włosia norki - zatem chcąc być pro, kobietki po prostu doklejają sobie rzęsy wykonane z włosków wyczesywanych z ogonów łasic. A co jeśli ktoś ma uczulenie na futro norki? Wówczas ma do wyboru mnóstwo typów rzęs syntetycznych, które jak dla mnie wyglądają sztucznie. Nie wiem, czy kiedykolwiek przekonam się do przedłużania rzęs w salonie - zawsze kojarzy mi się z wypadającymi rzęsami, osłabieniem naszych, naturalnych i samymi problemami. Jeśli któraś z Was przedłużała już rzęsy włosiem z ogonów łasic i uważa to za fantastyczną sprawę, dajcie znać w komentarzu. Może się przekonam.

DOCZEPIANIE RZĘS - próbowałam, więc mogę się na ten temat wypowiedzieć. Sztuczne rzęsy kupiłam z ciekawości i skończyło się na płaczu, pobrudzonych klejem rzęsach i powiekach i wyrzuceniu dziadostwa w kosz. Ja wiem, że trzeba nabrać wprawy i regulować rzęsy do wielkości naszych oczu, ale na dzień dzisiejszy nie jest do dla mnie. Może łatwiej byłoby z pojedynczymi kępkami, ale jak na razie kompletnie zraziłam się do tego sposobu na dłuższe i gęstsze rzęsy. Nie lubię chwilowych rozwiązań, a co za tym idzie chyba nigdy nie będę zwolenniczką doklejanych rzęs, tak samo jak i tipsów. Bleh.

ZALOTKA - czytaj narzędzie tortur. Kiedy ją widzę, jedyne, co sobie wyobrażam to przypadkowe ściśnięcie delikatnej skóry wokół oczu. Jednakże widzę i wiem, jak spektakularne efekty może przynieść zakręcenie rzęs. Mimo to, osobiście boję się połamania włosków, brrr...

ODŻYWKI - najlepiej stymulujące wzrost nowych włosków. Stosowałam kilka tańszych, dochodząc do wniosku, że w tym przypadku warto sięgnąć po droższe. Przymierzam się do odżywki z Lashfood'a, jeśli nie zadziała, spróbuję z Revitalash, choć szczerze mówiąc nie nastawiam się na spektakularny efekt. 

SPOSOBY NA ZDROWSZE RZĘSY

detoks - zrezygnuj z codziennego makijażu, a kiedy przebywasz w domu zaaplikuj ulubioną odżywkę i daj swoim rzęsom odpocząć 

nocne odżywianie - zanim się położysz, nałóż na rzęsy ulubioną odżywkę, olejek lub wazelinę - ta ostatnia bez wątpienia nawilży i wzmocni włoski

suplementy diety - zawierające witaminy: A, E

Ciekawią mnie Wasze sposoby na dłuższe rzęsy. 
Macie swoje sprawdzone i ulubione triki? 

ASK.FM       FACEBOOK       INSTAGRAM       BLOGLOVIN'

Witaj na DQ (to taki skrót od DaintyQueen). Cieszę się, że tu jesteś. Będzie mi bardzo miło, jeśli wyrazisz opinię na temat wpisu. Nie toleruję spamu, krytyki (chyba, że konstruktywnej). Jeśli chcesz wyrazić odmienne niż moje zdanie: droga wolna, tylko proszę, zrób to w sposób kulturalny. Twój komentarz w tajemniczy sposób zniknął? Cóż, najwidoczniej brakuje mi dystansu do siebie! Poniżej masz kilka opcji, na przykład reakcje. Dzięki nim możesz ocenić notkę w skali: zabawne - interesujące - przydatne. Jeśli chcesz udostępnij mój wpis na jednym z portali społecznościowych - Twitterze, Facebooku, Google+ lub na Pintereście.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz